Preot Andrei Savin

Preoți slujitori Ianuarie 12, 2013

În ziua de 3 martie 2008 am fost hirotonit preot pe seama parohiei Baratca, comuna Bârgăuani, județul Neamț,  de către P.S. Calinic Botoșăneanul la biserica „Sfinții Voievozi”, com. Dochia, jud. Neamț, cu ocazia unei slujbe misionare (sfințirea catapetesmei).

Pe data de 1 mai 2008 am fost instalat ca paroh de Părintele Protopop Ailincăi Dumitru, și de atunci îmi îndeplinesc îndatoririle mele de păstor duhovnicesc. Totodată, mă implic efectiv și în viața de șantier a bisericii.

Îmi place să slujesc lui Dumnezeu, să ajut pe cei săraci, să învăţ pe cei neştiutori şi sunt convins că preotul este obligat să poarte reverenda oriunde şi oricând.

În ceea ce priveşte activitatea liturgică, în fiecare duminică și sărbătoare am oficiat Sfânta Liturghie (cu Vecernie și Utrenie), și când a fost cazul și alte slujbe religioase.

Data hirotonire: 2008-03-03